Towarzystwo Kultury Polskiej na Donbasie - śp. Prezes Ryszard Zieliński zmarł 22.2.2008 w Makiejewce - Ks. Witold Józef Kowalów w Diecezji Łuckiej na Wołyniu - ks. Jarosław Wiśniewski tymczasem na misji w CHINACH - Eugeniusz Lubański, Kijów
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
EU-Fotos
FREUNDE - PRZYJACIELE
IN POLEN - W POLSCE
KOSIEWSKI
Księga - Gästebuch
KULTUR
LITERATUR
Narodowi socjaliści - komuniści - inne
NASZE - UNSERE
POLONIA i Polacy za granicami RP
SOWA
SOWA RADIO
SOWA VIDEO
UNIA & POLSKA
YES - POLAND
Sowa Magazyn Europejski

Utwórz swoją wizytówkę
środa, 08 kwietnia 2009
28 kwietnia Ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski w Poznaniu: „PRZEMILCZANE LUDOBÓJSTWO NA KRESACH”

duchowny,  działacz społeczny i poeta opowie o swojej nowej książce „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”. Publikacja porusza m.in. tematykę stosunków polsko-ukraińskich na Kresach w czasie II wojny światowej.

przemilczane_2.jpg

Wstęp do publikacji

Po opublikowaniu serii artykułów w „Gazecie Polskiej”, jak i po licznych wypowiedziach medialnych, na temat ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich, dostałem bardzo wiele listów. Zawierały one tak osobiste wspomnienia z tamtych tragicznych lat, jak i liczne pytania. Te ostatnie pochodziły głównie od osób z młodego pokolenia, które wbrew obiegowej opinii w dużym stopniu zainteresowane jest historią, zwłaszcza tą najnowszą.  Po lekturze całej tej obfitej korespondencji doszedłem do wniosku, że istnieje potrzeba wydania publikacji książkowej, napisanej przystępnym językiem, która zawierałaby  odpowiedzi na wspomniane pytania, a zarazem byłaby opisem najważniejszych wydarzeń oraz polemiką z tzw. poprawnością polityczną, skazującą Kresy i dramaty tam rozegrane na świadome przemilczenie.

Dlatego też przedkładam Czytelnikom niniejszą publikację. Zawarte w niej materiały zostały tak dobrane, aby osobom urodzonym po wojnie przybliżyć tragedię, która była udziałem pokolenia ich rodziców i dziadków. Z kolei dla Kresowian będzie to swoistego rodzaju „podróż sentymentalna”. Publikacja podzielona została na trzy części. Pierwsza z nich składa się ze zbioru felietonów zamieszczonych od stycznia do sierpnia 2008 r. w „Gazecie Polskiej”. Niektóre z nich są w wersji rozbudowanej. Do felietonów tych dołączonych jest siedem nowych, dotąd niepublikowanych.

Druga część  składa się z opracowania historycznego na temat zagłady wsi Korościatyn k. Monasterzysk, rodzinnej miejscowości moich Dziadków. Opracowanie to było już publikowane w monografii o ludobójstwie na Tarnopolszczyźnie, ale niniejsza wersja jest mocno poszerzona i wzbogacona o przypisy. Trzecia cześć, najobszerniejsza, składa się z kolejnego opracowania historycznego, tym razem całkiem nowego, dotyczącego mordów dokonanych na Ormianach i Polakach w Kutach nad Czeremoszem.  Zawarta jest w nim też historia owego miasta, które leżąc na Pokuciu, było jednym z najpiękniejszych zakątków Kresów. Opracowanie to, przygotowywane przez kilka lat, powstało na podstawie relacji świadków i kwerendy w archiwach.

Niniejsza publikacja sfinansowana została z honorarium otrzymanego za książkę  „Moje życie nielegalne” oraz z Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza za książkę „Księża wobec bezpieki”.

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

http://www.wsnhid.pl/content/view/1481/322/

POLSKIE TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW

KRZEMIEŃCA i  ZIEMI  KRZEMIENIECKIEJ,

wspólnie z:

TOWARZYSTWEM MILOŚNIKÓW LWOWA i KRESÓW POŁUDNIOWO

WSCHODNICH w POZNANIU

ZAPRASZAJĄ  na spotkanie autorskie                        

               z Ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim

duszpasterzem Ormian, poetą, prezesem Fundacji św. Alberta, historykiem autorem książki

      „PRZEMILCZANE LUDOBÓJSTWO NA KRESACH”    

Spotkanie odbędzie się

  we wtorek 28 kwietnia  o godzinie 17.30 w auli WSNHiD

  przy ul. Kutrzeby 12  w  Poznaniu (naprzeciwko pomnika „Armii Poznań”)

16:00, kulturzentrum , ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Link