Towarzystwo Kultury Polskiej na Donbasie - śp. Prezes Ryszard Zieliński zmarł 22.2.2008 w Makiejewce - Ks. Witold Józef Kowalów w Diecezji Łuckiej na Wołyniu - ks. Jarosław Wiśniewski tymczasem na misji w CHINACH - Eugeniusz Lubański, Kijów
| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zakładki:
EU-Fotos
FREUNDE - PRZYJACIELE
IN POLEN - W POLSCE
KOSIEWSKI
Księga - Gästebuch
KULTUR
LITERATUR
Narodowi socjaliści - komuniści - inne
NASZE - UNSERE
POLONIA i Polacy za granicami RP
SOWA
SOWA RADIO
SOWA VIDEO
UNIA & POLSKA
YES - POLAND
Sowa Magazyn Europejski

Utwórz swoją wizytówkę
czwartek, 26 marca 2009
ks. Witold Józef Kowalów: Bardzo serdecznie proszę o modlitwę w naszej intencji, o wytrwanie w tych różnych doświadczeniach.
 Zygmunt Vogel: Widok Ostroga   Z albumu:
Zdjęcia na tablicy przez Vitold-Yosif Kovaliv
(...) W czwartek, 26 marca 2009 r., odbyłem długą rozmowę telefoniczną z
merem, p. Tarasem Pustowitem, w trakcie której przedstawiłem nasze
stanowisko, że nasza parafia nie zgadza się na zorganizowanie wjazdu
przez teren kościelny. Oświadczyłem też, iż w naradzie nt.
zorganizowania wjazdu, ks. Biskup polecił mi nie brać udziału. Mer
prosił by ktoś jednak z naszej strony omówił z nimi te sprawy.
Powiedziałem, ze uczyni to prawnik kurii diecezjalnej w Łucku lub sam
ks. Biskup.
W związku z całą sprawą rodzi się kilka zapytań: W Ostrogu jest
szczególny klimat pozytywnego spotkania się Wschodu i Zachodu - to
swego rodzaju genius loci tego miejsca. Prawosławny książe błażenny
(święty) Fedor ufundował katolikom świątynię w Ostrogu.
Arcyprawosławny książe Konstanty Wasyl Ostrogski (nb. kanonizowany
przez UKP KP) sprowadził do Ostroga katolickiego księdza z Krakowa.
Komu zależy na psuciu tej szczególnej atmosfery, jaka ukształtowała
się w poprzednie wieki? Komu zależy na rozpalaniu konfliktów
religijnych i narodowych? Dlaczego po wielu latach prześladowania i
poniżania, ale i po kilkunastu latach względnego spokoju, garstka
katolików ostrogskich, której przewodzę, nie może spokojnie patrzeć w
przyszłość?
Bardzo serdecznie proszę o modlitwę w naszej intencji, o wytrwanie w
tych różnych doświadczeniach.

ks. Witold Józef Kowalów
kovaliv@ostroh.uar.net

Ostróg nad Horyniem, 26 marca 2009 r.
http://de.groups.yahoo.com/group/kulturzentrum/message/2093
00:12, kulturzentrum , w Ostrogu nad Horyniem
Link
poniedziałek, 27 października 2008
ks. Witold Józef Kowalów: Co się stało z naszą tęsknotą za cywilizacją miłości i prawdy?

Swego czasu p. Krzysztof Dłużyński przesłał mi zdjęcie przedstawiające oficerów 19 Pułku Ułanów Wołyńskich stacjonujący w Ostrogu nad Horyniem przed wojną.

Oficerowie 19 Pułku Ułanów Wołyńskich

Na drugiej strony fotografii znajduje się następujący opis:

Opis na drugiej stronie zdjęcia 

http://ostrog.blox.pl/2008/08/Oficerowie-19-Pulku-Ulanow-Wolynskich.html

NIE ZAPRZEPAŚCIĆ SZANSY

Świat wariuje. Kryzys gospodarczy. Rusini w Mukaczowie ogłaszają niepodległość.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski kłóci się z polskimi biskupami grekokatolickimi. Nie rozumiem co się dzieje? Po lekturze newsów zaczynam wątpić w możliwość prawdziwego pojednania... Ale nie wolno w to wątpić. Pojednanie przecież należy do misji Kościoła. Kościół kieruje się zasadami przebaczenia i pojednania. "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". Poryck-Pawliwka, Cmentarz Orląt we Lwowie, Pawłokoma...

http://ostrog.blox.pl/2008/10/Nie-zaprzepascic-szansy.html

Pojednanie - ale za jaką cenę? Słusznie ktoś zauważył: "pojednanie jest nic nie warte, jeśli jego ceną jest uległość i akceptowanie kłamstwa". Pojednanie w prawdzie, a nie w przemilczaniu i zapomnieniu. Na różny sposób odmieniane są słowa pokój, miłość i prawda. Stają się częścią różnych strategii. W ferworze dyskusji pojęcia te jednak zatracają swoje prawdziwe znaczenie.

Po upadku komunizmu, na zakończenie sympozjum presynodalnego w 1991 roku Sługa Boży papież Jan Paweł II prosił: "Zjednoczmy się i współpracujmy ze sobą, aby przezwyciężyć bolesne urazy i odnowić kulturę chrześcijańską". By nie zmarnować "tyle przelanej krwi i tyle wyciśniętych łez". Pontyfikat Jana Pawła II otworzył niezwykłą szansę na pojednanie różnych tożsamości kulturowych i narodowych. Nie można zaprzepaścić tej szansy. Trzeba mimo wszystko przezwyciężać podziały wynikające z egoizmu narodowego i religijnego.

Co się stało z naszą tęsknotą za cywilizacją miłości i prawdy? Dlaczego nieraz słowa o pojednaniu z Bogiem, z Kościołem, i z ludźmi są puste? Co się dzieje z naszymi modlitewnymi aktami pojednania, tymi osobistymi i tymi odmawianymi w wielotysięcznym tłumie?

ks. Witold Józef Kowalów

Ostróg, 27 października 2008 r.

----- Original Message -----
From: "Vitold-Yosyf Kovaliv" <vykovaliv@gmail.com>
Sent: Monday, October 27, 2008 8:53 PM
21:55, kulturzentrum , w Ostrogu nad Horyniem
Link
wtorek, 20 czerwca 2006
Ks. Witold Józef Kowalów: DUCHOWY DAR DLA KOŚCIOŁA W KAZACHSTANIE I NA WOŁYNIU

Rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego

Sługi Bożego Ks. Władysława Bukowińskiego (1905- 1974)

W poniedziałek, 19 czerwca 2006 roku, w kaplicy metropolitów krakowskich, odbyło się uroczyste rozpoczęcie procesu kanonizacyjnego Sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego (1905-1974). Wydarzenie to ma wielkie znaczenie dla odradzającego się Kościoła w Kazachstanie i na Wołyniu (Ukraina), gdzie pracował Sługa Boży.

Pierwsza sesja procesu kanonizacyjnego rozpoczęła się z rocznym opóźnieniem w związku ze śmiercią Sługi Bożego Jana Pawła II. Już 11 lutego 2005 roku przez poprzedniego metropolitę krakowskiego ks. kard. Franciszka Macharskiego została powołana do istnienia Komisja Historyczna dla Sprawy Kanonizacyjnej Sługi Bożego Ks. Władysława Bukowińskiego. W skład tej komisji weszli: prof. dr hab. Urszula Perkowska z Krakowa – przewodnicząca i członkowie: ks. mgr Witold Józef Kowalów z Ostroga na Ukrainie i s. mgr Anna Brzęk FC z Krakowa.

W dniu 10 maja 2006 roku został mianowany postulator Sprawy Kanonizacyjnej Sługi Bożego Ks. Władysława Bukowińskiego, którym został ks. prał. dr Jan Nowak, kapłan archidiecezji krakowskiej będący obecnie proboszczem parafii Kamiszenka w archidiecezji astańskiej w Kazachstanie. W dniu 30 maja został wydany dekret powołujący diecezjalny Trubynał dla Sprawy Kanonizacyjnej Sługi Bożego Ks. Władysława Bukowińskiego. Członkami trybunału zostali: ks. dr Andrzej Scąber – delegat biskupa, ks. mgr lic. Stanisław Molendys – promotor sprawiedliwości, ks. mgr lic. Jarosław Sroka – notariusz.

         Po krótkiej modlitwie ks. kardynała Stanisława Dziwisza, kanclerz kurii metropolitalnej w Krakowie ks. Piotr Majer odczytał tekst informujący o powołaniu trybunału i rozpoczęciu I sesji procesu kanonizacyjnego Sługi Bożego Ks. Władysława Bukowińskiego. Następnie postulator ks. prał. dr Jan Nowak wypowiedział prośbę o rozpoczęcie procesu i pokrótce przedstawił postać Sługi Bożego. Postulator zwrócił uwagę na następujące cnoty Sługi Bożego Ks. Władysława Bukowińskiego: miłość do Kościoła, odwaga, której owocem były cierpliwość i wytrwałość, umiejętność przebaczenia i bezgraniczne zaufanie Opatrzności Bożej. Ks. Kard. Stanisław Dziwisz podziękował za przybliżenie postaci wybitnego i świętego kapłana. Następnie w imieniu Konferencji Episkopatu Kazachstanu przemówił ks. prałat dr Janusz Kaleta, administrator apostolski Zachodniego Kazachstanu. Z kolei ks. kard. Stanisław Dziwisz zauważył, iż trud trybunału to zaszczyt dla archidiecezji krakowskiej. Złożył świadectwo o tym, iż mimo że ks. Władysławowi Bukowińskiemu proponowano zostać w Polsce i ofiarowano mu wszystkie możliwości leczenia, powrócił do swoich wiernych w Karagandzie. “Jesteśmy szczęśliwi, że możemy pomóc dla Kościoła w Kazachstanie” – powiedział metropolita krakowski.

         Kolejnym punktem programu pierwszej sesji sprawy kanonizacyjnej Sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego była przysięga poszczególnych członków trybunału. Przed udzieleniem błogosławieństwa dla osób zaangażowanych w proces kanonizacyjny Sługi Bożego i obecnych w kaplicy metropolitów krakowskich, ks. kard. Stanisław Dziwisz nazwał ks. Wł. Bukowińskiego Ojcem odradzającego się Kościoła w Kazachstanie.

         Proces kanonizacyjny Sługi Bożego ks. Władysława Bukowińskiego rozpoczął się w Krakowie, gdyż jeszcze w dniu 26 kwietnia 2004 roku ordynariusz karagandyjski ks. Abp Jan Paweł Lenga zwrócił się z prośbą o przeprowadzenie procesu w Krakowie.

         Polska dawała i daje kapłanów dla Kościoła Powszechnego. Prosił o to także Jego Świątobliwość Papież Benedykt XVI w czasie swej wizyty w Polsce.

 

ks. Witold Józef Kowalów

kovaliv@regle.pl czytaj także w:  

23:46, kulturzentrum , w Ostrogu nad Horyniem
Link
gdyby ktoś z Państwa chciał wesprzeć moją pracę w Ostrogu na Ukrainie...
"Wołanie z Wołynia" - Pismo religijno-społeczne Rzymskokatolickiej Diecezji Łuckiej

To tytuł dwumiesięcznika, który wydajemy w diecezji łuckiej. Pismo to jest redagowane przeze mnie
w rzymskokatolickiej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrogu na Wołyniu. Na łamach "Wołania
z Wołynia" zamieszczamy m. in. rozmaite opisy, relacje i wspomnienia dotyczące przeszłości wołyńskiej ziemi, kościołów i duszpasterzy. Celem tych tekstów jest uchronienie przed zapomnieniem chociaż części wołyńskiego dziedzictwa. Zwracam się do wszystkich ludzi pochodzących z Wołynia, którzy osiedlili się w różnych częsciach Polski i Za Granicą, aby nadsyłali swoje wspomnienia, refleksje, spostrzeżenia lub materiały do opublikowania ich w dwumiesięczniku "Wołanie z Wołynia". Mile widziane będą także zdjęcia dawnych duszpasterzy i kościołów.

Ks. Witold Józef Kowalów

http://www.wolanie.regle.pl/images/wzw_3.htm

 

http://sowa.blogsource.com/post.mhtml?post_id=350976

 

http://sowa.blogsource.com/?tag_text=religion

czytaj także w:  

18:16, kulturzentrum , w Ostrogu nad Horyniem
Link
sobota, 05 listopada 2005
ks. Witold Józef Kowalów: nad Horyniem jestem od 13.06.1992 roku
 
----- Original Message -----
Sent: Saturday, November 05, 2005 6:00 AM
Subject: Od kiedy nad Horyniem?

Od kiedy nad Horyniem?
W Ostrogu nad Horyniem jestem od 13 czerwca 1992 roku. Przywiózł mnie tu na odpust św. Antoniego w charakterze wikariusza parafii w Równem jej proboszcz ks. Władysław Czajka. W listopadzie 1992 roku zostałem proboszczem w Ostrogu i Zdołbunowie...
Tempus fugit
Z Bogiem
ks. Witold Józef Kowalów
----- Original Message -----
Sent: Saturday, November 05, 2005 1:02 AM
Subject: Re: Dziennik pisany nad Horyniem

+
Szcześć Boże,
a od kiedy ks. nad Horyniem?
serdecznie pozdrawiam
Z Bogiem
Stefan Kosiewski
----- Original Message -----
Sent: Friday, November 04, 2005 10:27 PM
Subject: Dziennik pisany nad Horyniem

Zapraszam na strony "Dziennika pisanego nad Horyniem".
ks. Witold Józef Kowalów
13:00, kulturzentrum , w Ostrogu nad Horyniem
Link